środa, 17 kwietnia 2013

Gdy piosenka szła na wojnę. Dixie


Pośród utworów związanych z okresem wojny secesyjnej nie ma chyba bardziej rozpoznawalnego od  Dixie. Zadziwiające jest, jaką drogę przemierzyła ta pieśń poczynając od okresu, gdy była lekką wręcz kabaretową piosenką poprzez czas wojny, gdy to stała się nieoficjalnym hymnem Konfederacji śpiewana w podniosłych chwilach aż po czasy bardziej współczesne, kiedy to wielu starało się sprowadzić ją jedynie do roli niechlubnego reliktu minionych czasów. 

Od samego początku jej istnienia wiąże się z Dixie wiele ciekawych faktów. Przyjmuje się, że utwór powstał około 1859. Znakomita większość źródeł przypisuje autorstwo Dixie Danielowi Decaturowi Emmettowi. Prawa autorskie przypisywał sobie także William Shakespeare Hays, amerykański poeta rodem z Południa, któremu jednak nie udało się udowodnić ich oficjalnie przed swą śmiercią. Zupełne kuriozum stanowi fakt, iż cztery lata po śmierci Emeretta w 1908 roku aż 37 osób zgłaszało zastrzeżenia do praw autorskich.

 Oficjalna publikacja utworu (pod tytułem "I Wish I Was in Dixie's Land") nastąpiła 21 czerwca 1860 nakładem wydawnictwa Firth, Pond & Company.  Dixie zyskała on ogromną popularność stając się wręcz XIX wiecznym mega hitem, jej fanem był nawet Lincoln, użyta została w jego kampanii wyborczej w 1860 r. Paradoksem jest, iż tego samego roku stanowiła oprawę muzyczną podczas głosowania za secesją Karoliny Południowej.  W lutym 1861 grana była podczas inauguracji prezydentury Jeffersona Davisa. Powstało wiele przeróbek Dixie mające wydźwięk zdecydowanie pro-secesyjny jak i pro-jankeski. 

W nowoczesnym i „postępowym” wieku XX Dixie przez wielu nie słusznie percypowana była jedynie, jako symbol wstecznictwa i szowinizmu, i tym razem pieśń wzbudziła nowe kontrowersje gdyż równie liczne grona zaliczyły ją do pereł spuścizny kulturowej.

1 komentarz:

  1. Mam nadzieję, że w końcu uda nam się wszystkim nauczyć tej piosenki.
    Nie znać hymnu to trochę wstyd!
    S.

    OdpowiedzUsuń