piątek, 19 września 2014

Kapelusze z czasów Wojny Secesyjnej

Żołnierze Konfederacji jako nakryć głowy najczęściej używali kapeluszy. Może to dziwić osoby, które pobieżnie interesują się tematyką Wojny Secesyjnej, ponieważ w powszechnym odbiorze to kepi w kolorze szarym jest "flagowym" nakryciem głowy Konfederatów. Jednak już po pierwszym roku wojny kapelusze stanowiły większość żołnierskich nakryć głowy.


Przyczyna była prosta. Nikt w tamtych czasach nie chodził z gołą głową. Rekrut przychodził do wojska w swoim prywatnym kapeluszu i w nim później służył. Podobnie było z koszulami i kocami - najczęściej używało się tych przyniesionych z domu. Biorąc pod uwagę kłopoty aprowizacyjne na Południu jest to zupełnie zrozumiałe.Z rekonstruktorskiego punktu widzenia warto zauważyć, że amerykańskie kapelusze z połowy XIX wieku różnią się znacznie fasonem od tych używanych dzisiaj. Z jednym wyjątkiem. Kapelusz, który praktycznie w niezmienionej formie przetrwał do naszych czasów jest melonik.

Planując zakup nakrycia głowy warto mieć na uwadze powyższe uwarunkowania. Na szczęście istnieje kilka sklepów internetowych, gdzie można kupić znakomitej jakości epokowe kapelusze. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z dwóch z nich.
Osoby o talentach manualnych, lub posiadające dostęp do pracowni modniarskiej, dzięki bardzo bogatym materiałom fotograficznym mogą pokusić się o zrobienie kapelusza własnoręcznie.

Zdjęcia ze sklepu http://www.dirtybillyshats.com/

Beehive Farmer

Bowler

High Beehive

Low Bowler

Low Crown Beehive

Mosby

Sam Clark

Sugarloaf Crown


Zdjęcia ze sklepu http://benderhats.com/

Bell crown

 Bowler Crown

Dome Top Arabia

Flat Top Bowler

Porkpie

Telescope Crown

I na koniec nieco oryginalnych zdjęć:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz