wtorek, 8 kwietnia 2014

Gdy piosenka szła na wojnę. Maryland, my Maryland

13 kwietnia 1861 skapitulował Fort Sumter. Dwa dni później Lincoln apeluje o powołanie 75 000 ochotników by "poskromić rebelię". Jednym z tych oddziałów był 6 Pułk z Massachusetts zawiązany w Waszyngtonie 18 kwietnia 1861. Kiedy oddział następnego dnia maszerował przez Baltimore, rozzłoszczony tłum sympatyków Południa obrzucił żołnierzy kostkami brukowymi. Doszło do zamieszek podczas których zginęło 4 żołnierzy a 12 cywili oraz 31 żołnierzy zostało rannych.


Informacje o rozruchach wkrótce dotarły do urodzonego w Baltimore Jamesa R. Randalla, profesora w Poydras College w Luizjanie. Randall był tym bardziej wzburzony na wieść o zajściach, ponieważ pierwszym człowiekiem który zginął podczas walk ulicznych był jego dobry przyjaciel i kolega ze studiów.


Tej nocy, 23 kwietnia 1861, Randall rozpoczął pracę nad poematem zatytułowanym "My Maryland". Wiersz ukazał się kilka dni później, 26 kwietnia 1861, w nowoorleańskiej "Delcie".


Poemat Randalla początkowo śpiewano na melodię francuskiej pieśni "Ma Normandie". Później dwie siostry, Jennie i Hetty Cary, zaadaptowały wiersz do melodii "Lauriger Horatius", która była wzorowana na niemieciej pieśni ludowej "Tannenbaum, o Tannenbaum". Dopasowując słowa do melodii, zamieniono powtarzające się w refrenie Randalla słowo "Maryland", na "Maryland, my Maryland". W tej wersji pierwszy raz opublikowano tę pieśń w Baltimore w 1861 roku przez wydawnictwo Miller & Beacham, oraz w Nowym Orleanie w 1862 u Blackmara & Bro.


Melodia zapożyczona do pieśni "Maryland my Maryland" to jedna z najstarszych znanych do dzisiaj kompozycji. Muzykolog Sigmund Spaeth wywodzi ją z pieśni biesiadnej "Mihi est Propositum", napisanej w 12 wieku przez diakona Waltera de Mapes. Od 1824 melodia ta towarzyszy niezwykle popularnej kolędzie "Tannenbaum, o Tannenbaum".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz